Használt bútor felújítás – Avagy a bútorok új élete

Bútor felújítás vagy refurbish –

A használt bútor felújítás, bútorok restaurálása nem csak hogy egy gazdaságos és környezettudatos megoldás, hanem kíváló lehetőség, hogy kimondottan egyedi, karakteres új bútorokat hozz létre.
Millió refurbish videó van a neten, és látszólag egyszerűnek tűnik a megvágott rövidke videókban , de ez a hobbi nem való mindenkinek.

A bútor felújítás folyamata magában foglalja az elhasználódott vagy sérült bútorok beszerzésétjavítását, újrafestését, és esetleges átalakítását, hogy új életet leheljünk beléjük.
A restaurálás során nem csak a bútorok funkcionális szempontból történő helyreállítása történik, hanem egy stílusos és új, modern megjelenést kap egy régi bútordarab.

felújított állószekrény előtte utána

 

Miért jó hobbi a használt bútor felújítás?

  • Értéknövelés: Jól, és izlésesen restaurált antik vagy vintage bútorok értéke jelentősen megnő. Így ha eladásra szánod ezeket, akkor jelentős profitra is szert tehetsz
  • Környezetvédelem: Talán mondani sem kell, de a régi bútorok felújításával csökken a hulladék mennyisége, a lomból valami értékes lesz
  • Költségmegtakarítás: Olcsóbb használt bútort vásárolni, (vagy akár ingyen beszerezni, lomizni) és felújítani, mint egy újat beszerezni
  • Kreativitás: Lehetőség nyílik saját ízlés szerint alakítani a bútorokat, így valóban egyedi darabok legyenek a lakásodban
  • Időtállóság: Sokszor a régebbi bútorokban „több az anyag” mint egy sima IKEA-s papírból készült bútorban

Milyen bútorokat érdemes felújítani?

A restaurálásra leginkább azok a bútorok alkalmasak, amelyek jó minőségű anyagokból készültek, például tömör fa vagy minőségi fém, mert ezek az anyagok jól bírják az idő próbáját és a felújítást.
Antik bútorok, vintage darabok, vagy olyan bútorok, amelyeknek különleges dizájnja vagy története van, szintén ideális választás lehet, mivel felújításukkal az értékük csak növekszik.

Viszont kerüld a nagyon sérült vagy rossz minőségű anyagokból készült bútorokat, mert ezek felújítása több költséggel és munkával járhat, mint amennyit önmagukban érnek.

Honnan szerezz használt bútorokat?

  • Bolhapiacok és garázsvásárok: Gyakran találhatsz itt rejtett kincseket igen kedvező áron
  • Használtbútor üzletek: Sok városban vannak speckó boltok, amelyek jó állapotú használt bútorokat kínálnak
  • Online piacterek: Facebook Marketplace, Vatera, Jófogás, etc

Bútorok ingyen?

Hát persze! Járj mindig nyitott szemmel.

  • Lomtalanítás: Sokan kidobnak használható bútorokat a lomtalanítási napokon
  • Újrahasznosító központok: Néhány nonprofit szervezet ingyenesen ad elhasznált bútorokat, amelyeket fel lehet újítani
  • Csoportok és közösségi oldalak: Facebook csoportokban gyakran bukkannak fel ingyen elvihető  bútorokat is

Szükséges eszközök és anyagok bútor felújításhoz

Mindenképp szükséged lesz valamilyen járműre amivel a tárgyakat szállítod, illetve kell egy megfelelő hely is. Node milyen az?

Műhely : A bútorrestauráláshoz nem feltétlenül szükséges profi műhely, de egy jól felszerelt munkaterület nagyon előnyös lehet.
Ideális esetben egy száraz, jól szellőző helyiség, ahol a festék és ragasztó szagok nem okoznak problémát. Egy garázs, pince, vagy akár egy munkasarok is megfelelő lehet.
Fontos, hogy elegendő hely álljon rendelkezésedre a szerszámok, festékek és egyéb anyagok tárolására, valamint a munkavégzésre is (pl körbe tudd járni a felújítandó bútordarabot).
Ha a helyiség rendelkezik elég fénnyel , vagy jó világítással, az plussz, hiszen jobban látod mit csinálsz.

Alapvető gépek: Jó néhány gépre és eszközre is szükséged lesz, amelyekkel a feladatokat precízen és hatékonyan lehet elvégezni.

  • Kelleni fog egy  elektromos vagy akkus fúró/csavarozó a bútorok vagy alkatrészeik szétszedéshez/összeszereléshez. (némyleik régi bútorban egyébként semmilyen csavar sincs)
  • Csiszológépek hasznosak a régi festék és lakk eltávolításához,  ilyen lehet a vibrációs csiszológép, a szalagcsiszoló vagy az excentercsiszoló.
  • Vágási feladatokhoz fűrészekre, például asztali fűrészre, körfűrészre vagy dekopírfűrészre lehet szükség, melyek segítségével a bútorok átalakítása vagy a sérült részek cseréje végezhető el
  • Jól jöhet egy kompresszoros festékszóró, amivel gyorsan és egyenletesen vihető fel a festék vagy lakk.
  • A finom részletek kidolgozásához dremel vagy más multifunkciós szerszámok ideálisak, melyekkel finom csiszolást, vágást, gravírozást vagy apróbb fúrást végezhetsz.
  • Egyéb alapvető szerszámok, mint kalapács, csavarhúzó, kézifűrész, reszelő stb.
  • Vegyi anyagok : Ez is projektekként változik, de szükséged lehet, festék és ragasztó oldóra , a szinezésekhez festékekre, lakkra, illetve a rések és repedések javításához kitöltő anyagokra is.

Ezeknek a költsége, ha alapvetően nem rendelkezel már velük, akkor sajnos mélyen zsebbe kell nyúlni.

Régi ágyból készült kerti pad

A restaurálás folyamata általánosságban

Nincs két egyforma projekt, és megvalósítandó elkézelés de nagyjából ezeken a folyamatokat kell jól megtervezni, majd végigmenni:

  1. Állapotfelmérés: Meg kell határozni, milyen javításokra és munkákra van szükség. A bútor olyan állapotban van e , hogy megéri e belevágni?
  2. Tisztítás: Alaposan meg kell tisztítani a bútort, hogy eltávolítsuk a port és a szennyeződéseket, láthatóvá téve az esetleges hibákat , felázásokat stb.
  3. Tervezés : Színek , színkombinációk,  esetleges új alkatrészek megtervezése (pl. új fiók foganytúk)
  4. Javítás: Sérült részek cseréje, stabilizálni a lötyögő részeket, pótolni a hiányzó elemeket
  5. Csiszolás: A régi festékrétegek és lakkrétegek mechanikus vagy vegyi eltávolítása, majd a felület simává tétele csiszolással
  6. Festés ,pácolás: Ha szükséges maszkolás, majd az új bevonatok felvitele
  7. Díszítés : ha valamilyen egyéb technikát is alkalmazol az adott tárgyon, pl dekopázs, vagy mozaik technika egy asztalon. Vagy akár díszitheted fafaragással is.
  8. Védelem: Ha szükséges lakkal vagy más védőréteg felvitele

Hogyan válasszd ki a bútor új színeit?

A tervezésnél ez a leghosszabb folyamat, és sokakat elriaszt, de itt van néhány ötlet  a profiktól:

  • A bútor stílusa: Antik vagy klasszikus bútorok esetén hagyományosabb, visszafogottabb színeket használj, míg a modern darabokhoz merészebb, élénkebb árnyalatokat is választhatsz.
  • A helyiség dekorációja: Gondold végig, hogy a bútor hova kerül majd. Válassz olyan színt, ami harmonizál a szoba többi elemével
  • Személyes ízlés: Végül, de nem utolsósorban, válassz olyan színt, amely neked tetszik és jól érzed magad mellette
  • Használj színskálákat, vessd be a színelméletet

Tippek a sikeres felújításhoz

  • Alapos tervezés: Mielőtt hozzákezdenél, tervezd meg részletesen az összes munkafolyamatot
  • Minőségi anyagok: Használj jó minőségű festékeket és anyagokat a tartósság érdekében
  • Türelem: A restaurálás időigényes folyamat, ne siess, hogy a lehető legjobb eredményt érd el
  • Kezd kicsiben : Például egy egyszerű székkel , amihez nem kell sok szerszám és felszerelés

Összefoglalás

A használt bútor felújítás nem csak praktikus és gazdaságos hobbi, hanem egy lehetőség arra , hogy kreatívkodj és saját kezűleg teremts valami olyat ami kifejezi egyéni stílusodat.
Nem tartozik a legolcsóbb hobbik közé, de egy egy profin felújított bútor évekig a lakásod ékköve lehet.

“Használt bútor felújítás – Avagy a bútorok új élete” bejegyzéshez 2 hozzászólás

Szólj hozzá!