Kagylógyűjtés – Amit feltétlenül tudnod kell!

Te is jártál már úgy, hogy a parton sétálva azon kaptad magad, hogy zsebeid (vagy a strandtáska mélye) egyre több és több kisebb-nagyobb kagylóval telnek meg? A gyerekek lelkesen versenyeznek, ki talál nagyobbat, szebbet, furcsábbat, te pedig már azon morfondírozol, hogyan fogod hazacsempészni őket a bőröndben – miközben eszedbe jut az a diszkréten izzadó vámos, aki odafelé is kipakoltatta a táskád egy gyanúsan tekeredő kábel miatt.

A kagylógyűjtés nosztalgikus, ösztönös és teljesen magától értetődő nyári elfoglaltság , olyan, amit sokan gyerekkoruktól kezdve újra és újra művelnek.
Könnyű megszeretni: nincs szükség külön felszerelésre, nem kerül pénzbe, és valamiért jó érzés gyűjtögetni ezeket a kis tengeri kincseket.
Mire észbe kapunk, a könyvespolc egy decens sarka már tele is van különböző nyaralások kagylóemlékeivel.

Csakhogy ez az ártatlannak tűnő szokás nem mindig olyan ártalmatlan. A kagylók nemcsak szépek, hanem élővilág részei is ,  ráadásul sok helyen a gyűjtésük tiltott, bírságot vonhat maga után, vagy súlyos környezeti hatásokat idézhet elő. És ha mindez nem lenne elég, bizony még egészségügyi kockázatot is hordozhatnak.

Tengeri kagylók és csigák

Miért olyan népszerű hobbi a kagylógyűjtés?

A kagylógyűjtés egyik legnagyobb vonzereje, hogy nem igényel előkészületet, felszerelést vagy tudást . Elég hozzá egy strand, egy kis idő, egy-két üres zseb, és némi kíváncsiság. A legtöbben teljesen spontán kezdenek bele: csak sétálnak a parton, lehajolnak egy szép darabért, aztán még egyért… és mire észbe kapnak, már „gyűjtenek”.

Ráadásul mindenki másért szereti:

  • A gyerekeknek ez egy igazi kincsvadászat, olyan, mint a geocaching – csak GPS nélkül.
  • A felnőttek számára megnyugtató, lelassító tevékenység: kikapcsol, nem zörög, nem pittyeg.
  • Az esztétikumra fogékonyak pedig szenvedéllyel keresik a legkülönlegesebb formákat, színeket – nekik ez valódi gyűjtőhobbi, nemcsak emlékgyűjtés.

Ami még csábítóbbá teszi: helyszíntől függően teljesen más kagylókkal találkozhatsz. Egy mediterrán tengerparton színes, csavarodott formák hevernek a homokban, míg az északi partokon gyakran apró, törékeny, hófehér kagylóleletek kerülnek elő. Mindegyik más, mindegyiknek van egy hangulata ,  és pont ettől olyan nehéz megállni, hogy ne gyűjtsünk.

De pont ez a sokféleség és törékenység az, ami miatt érdemes kicsit jobban is elgondolkodni azon, hogy mit viszünk haza…

Amit kevesen tudnak….a kagylógyűjtés veszélyei

A kagylógyűjtés ártatlan hobbinak tűnik , de néha komoly következményekkel is járhat.

Egészségügyi veszélyek

A kagylókat nem árt több szempont alapján is szelektálni – nem elég csak megszagolni őket. Élő példányokat vagy frissen elpusztult állatokat sokszor anélkül szedünk össze, hogy észrevennénk, és ezek bizony hemzseghetnek baktériumoktól, parazitáktól. Egy-egy darab akár súlyosabb bőrirritációt vagy fertőzést is okozhat, különösen, ha a bőr valahol sérült.

Ráadásul a törött kagylók éles szélei is komoly veszélyt jelenthetnek: könnyen felvágják a gyerekek talpát, tenyerét – ahonnan már nyitva is az út a kórokozók előtt. Ezek a sebek gyakran alig látszanak, de pont ezért maradnak kezeletlenül, és napokkal később okozhatnak bajt.

Környezeti hatások – egy kagyló nem tűnik soknak, de…

A kagylók nem dísznek vannak a parton. Ökológiai szerepük van, amit sokan nem ismernek – vagy nem gondolnak bele, amikor lehajolnak értük.

  • Menedéket nyújtanak kisebb rákoknak, halivadékoknak, férgeknek.
  • Lassítják a part erózióját, stabilizálják a homokos talajt.
  • Lebomlásuk során tápanyagot biztosítanak a talajban élő mikroorganizmusoknak és növényeknek.

Ha ezeket a kagylóhéjakat nagy mennyiségben eltávolítjuk, megbillen a part menti élővilág egyensúlya. Sok kisebb élőlény szó szerint otthon nélkül marad, és a rendszer, amit nem is látunk, lassan szétesik.

Egyes strandokon évente több tonnányi kagylót hordanak el a turisták – elsőre talán nem tűnik fel, de hosszú távon ez látványos élőhely-veszteséget és ökoszisztéma-szegényedést okozhat.

Ne vigyük haza – vagy legalább ne mindenáron

Teljesen érthető, ha valaki szeretne valami kézzelfogható emléket hazavinni a nyaralásból. De tényleg egy kagylónak kell lennie? És ha már a kagylónál maradunk – elég lenne egy is, nem kell belőle egy fél homokozónyi.

Sőt… mi lenne, ha egyszerűen csak készítenél róla egy szép fotót ott, a helyén? A kagyló színe, a fények, a víz, a homok – ezek együtt adják meg azt az élményt, amit egy darabka héj otthon a polcon már sosem fog tudni visszaadni. De a fotó igen. Vagy az emlék.

A természet nem dekorációs bolt, és nem is emléktárgy-pult. Ha meghagyjuk a kagylókat ott, ahol vannak, akkor teszünk igazán jót – a saját gyerekeinknek, az élővilágnak, és azoknak is, akik holnap ugyanúgy szeretnének rácsodálkozni egy különleges példányra a parton.

Ezért van az, hogy egyre több országban szabályozzák a kagylógyűjtést, sőt, vannak helyek, ahol kifejezetten tilos akár egy darabot is elhozni.

Tengeri csiga

Jogi szabályozás országonként – mi az, amit tilos elhozni?

Bár elsőre talán meglepő, de a kagylógyűjtést sok országban már szigorúan szabályozzák. És igen, volt már rá példa, hogy valakit pénzbírsággal, sőt bűncselekmény miatt marasztaltak el, csak azért, mert néhány szép kagylót szeretett volna hazavinni a tengerpartról.

Íme néhány példa, ahol nem érdemes kockáztatni:

Spanyolország

A nemzeti parkokban és védett partszakaszokon tilos kagylót, homokot, követ elhozni.
Palma de Mallorcán már előfordult, hogy a reptéren elkobozták a kagylókat, és figyelmeztetést adtak ki a turistáknak.

Olaszország

Szintén szigorúak a szabályok a védett területeken – különösen a szigeteken. Lampedusa-szigetén például akár 1000 eurós bírság is kiszabható, ha természetes emléktárgyat viszel el.

Görögország

A régészeti jelentőségű és védett szigetekről semmilyen természetes anyagot – kagylót, követ, csigát – nem szabad elhozni.
A tengerpart szinte mindenhol csábító, de nem mindenhol szabad gyűjtögetni.

Horvátország

Bár a kagylógyűjtés nem tilos mindenhol, nemzeti parkokban és természetvédelmi területeken egyértelműen tilos.
A határon elkobzásra kerülhet, főleg ha nagyobb mennyiséget viszel , akár szándék nélkül is.

Törökország

Több ritka kagyló- és csigafaj védelem alatt áll, különösen a gyöngykagylók és spirálos óriáscsigák. Ezek elvitele bűncselekménynek minősül, súlyos következményekkel.

EU-s általános szabályozás

Az endangered species (CITES) listán szereplő tengeri élőlények (pl. egyes nagyobb csigafajok) nem vihetők be az EU-ba – még ajándékként vagy szuvenírként sem.
Ez vonatkozik például több egzotikus trópusi kagylóra, amit szuvenírboltokban is kínálnak.

Tengeri kagyló és egy rákocska

A tudatos kagylógyűjtés 3 szabálya

Ha mégis úgy döntesz, hogy szeretnél eltenni egy-egy kagylót emlékbe, próbálj meg körültekintően eljárni – a természet, a gyerekeid és a jövőbeli utazók nevében is.

Csak üres, elhagyott kagylót szedj – élőt soha!

Ha nem vagy benne biztos, hogy lakik-e benne valami: inkább hagyd ott. Az élőlényeknek ott van rá szüksége, nem a polcodon.

Ne vidd haza kilószámra – egy-két darab is bőven elég.

Egy szép kagyló emléket jelent. Tíz már pazarlás, harminc meg ökológiai kár.

Mindig nézz utána a helyi szabályoknak!

Mert lehet, hogy amit ma szuvenírnek gondolsz, az holnap bírságot vagy elkobzást jelent. Ne kerülj bajba pár kagyló miatt.

 

 

Szólj hozzá!