Ezért imádjuk a hobbikat – A flow élmény pszichológiája

Miért érezzük magunkat boldogabbnak alkotás közben?

A flow élmény, azaz a tökéletes belemerülés állapota, az egyik legintenzívebb és legkielégítőbb emberi tapasztalat, amelyet csak átélhetünk.
Ha már volt olyan pillanatod, amikor annyira elmélyültél egy tevékenységben, hogy elvesztetted az időérzékedet, és minden figyelmedet csak az adott dologra összpontosítottad, akkor te is megtapasztaltad a flow-t.
Nem véletlen, hogy a hobbikban találjuk meg az egyik legjobb lehetőséget erre – legyen szó akár modellezésről, kertészkedésről, puzzle kirakásról vagy sportolásról.
De hogyan működik ez pontosan, és miért érezzük magunkat boldogabbnak, ha elmerülünk a hobbinkban?

Mi az a flow élmény?

A flow fogalmát Csíkszentmihályi Mihály pszichológus alkotta meg a ’70-es években. Kutatásai során azt találta, hogy az emberek akkor érzik magukat a legboldogabbnak, amikor teljesen belemerülnek valamibe, és minden energiájukat arra koncentrálják, amit éppen csinálnak. A flow élmény feltételei:

  • Az adott tevékenység önmagában élvezetes, és jutalomként hat.
  • A feladat nem túl egyszerű, de nem is túl nehéz – kihívást jelent, de elérhető céllal.
  • Az ember képes az időt és a környezetét szinte teljesen kizárni, mivel teljes figyelmét leköti a tevékenység.
  • Világos célok és azonnali visszajelzés van jelen, például a festmény vagy tárgy formálódása az alkotás közben.

Hogyan segítik a külöböző hobbik a flow élmény elérését?

A legtöbb hobbi kiválóan alkalmas a flow állapot elérésére, mert természetes módon biztosítja a flow-hoz szükséges feltételeket. Ezek a tevékenységek általában önmagukban motiválóak, és amikor hobbival foglalkozunk, gyakran szívesen lépünk ki a hétköznapok megszokott ritmusából.

1. Fókuszált figyelem és önmagunk feladása

Amikor a hobbinkkal foglalkozunk, a figyelmünket természetesen irányítjuk a feladatra, ami segít kizárni a zavaró tényezőket és a mindennapi stresszt.
Egy kézműves tevékenység, például a kerámiakészítés vagy a kötés, annyira leköti az embert, hogy a hétköznapi gondok háttérbe szorulnak, így egyfajta mentális tisztulás is végbemegy.

2. Az ideális kihívás megtalálása

A hobbik előnye, hogy szabadon választhatjuk meg a nehézségi szintet. Ha kezdő vagy például a festésben, gyakorolhatsz alaptechnikákat, amíg készen nem állsz összetettebb feladatokra. Ez az egyéni haladás lehetősége biztosítja a flow állapot gyakori elérését.

3. Kreatív önmegvalósítás

A flow élmény legfőbb forrása az alkotás öröme. Az, hogy a saját kreatív energiánkat valami konkrét dologgá formáljuk, önértékelést, elégedettséget ad. A festészet, szobrászat, zene, írás vagy bármilyen kézműves hobbi ezt a fajta önkifejezést ösztönzi, és így valódi boldogságforrássá válik.

Miért vagyunk boldogabbak, amikor alkothatunk?

Az alkotás közbeni boldogság egy mélyebb, belső elégedettségből fakad, ami eltér az anyagi javaktól vagy külső elismeréstől.
Ennek több oka is van:

1. Endorfinok és dopamin felszabadulása

Amikor hobbi űzés közben sikerélmény ér minket, az agyunkban dopamin szabadul fel, ami az elégedettség és boldogság érzését fokozza. Az alkotás közbeni kihívások leküzdése és a látványos eredmény öröme miatt pozitív érzelmi állapotba kerülünk.

2. A „Most”-ban élni

A flow egyik különleges hatása, hogy a jelen pillanatra koncentrálunk. Ez a „most”-ban való létezés nemcsak a figyelmet fokozza, hanem megakadályozza a negatív gondolatok, aggodalmak kúszását is az elménkbe, ami hosszú távon hozzájárul az általános jólléthez.

3. A „Stresszcsökkentő kapcsoló” bekapcsolása

Az alkotás során természetesen csökken a kortizolszint, amely a stresszhormonunk. Egy nehéz nap után egy kreatív hobbi, olyan mentális kikapcsolódást biztosít, ami után energikusabban és nyugodtabban tudunk újra egyéb feladatainkra koncentrálni.

Hogyan csináld, hogy elérd a flow élményt?

Ahhoz, hogy a hobbink rendszeresen flow élményt nyújtson, érdemes néhány dolgot szem előtt tartani:

  • Keresd a saját kihívásodat: Válassz olyan projekteket, amik izgalmasak, de nem frusztrálnak.
  • Felejtsd el a külső nyomást: A flow élményt gyakran gátolja, ha túlzott elvárásokat állítunk magunkkal szemben. Tűzz ki inkább elérhető célokat, és élvezd az alkotás folyamatát.
  • Teremts zavartalan környezetet: Keress egy helyet vagy időpontot, amikor nyugodtan és koncentráltan tudsz alkotni.
  • Gyakorold rendszeresen: Az agyunk idővel egyre jobban alkalmazkodik a flow eléréséhez, ha rendszeresen végezzük a tevékenységet.

A flow élmény, mint hosszútávú boldogság forrása

A flow-ban végzett hobbitevékenységek hosszú távon pozitívan befolyásolják az életminőségünket, hiszen ezek az apró sikerélmények az önbecsülésünket is erősítik. Az ilyen hobbik egyensúlyt teremtenek a mindennapi feladatok és a feltöltődés között, így az alkotás és a tanulás folyamatában mély és tartós boldogságot találunk.

Összefoglalva

A hobbik és a flow élmény különleges kapcsolatot teremtenek számunkra a világ és önmagunk között. Az, hogy rendszeresen átérezhetjük az alkotás örömét, segít feltöltődni, növeli a kreativitást és kiegyensúlyozottabbá tesz.
Szánj időt arra, hogy megtaláld a saját flow-t nyújtó hobbidat – mert az alkotás valóban az egyik legegyszerűbb út a boldogság felé!

“Ezért imádjuk a hobbikat – A flow élmény pszichológiája” bejegyzéshez 2 hozzászólás

Szólj hozzá!